Reading and Leeds stage times announced

Reading and Leeds

Finally, after much anticipation, the stage times for Reading and Leeds 2011 have been announced. Headlining the dual-venue festival are My Chemical Romance, The Strokes, Muse, and Pulp. Click through to see a full list of stage times!

Reading

FRIDAY

MAIN STAGE
22:00 My Chemical Romance
20:10 Thirty Seconds To Mars
18:35 The Offspring
17:20 Deftones
16:10 Rise Against
15:05 Bring Me The Horizon
14:00 New Found Glory
12:55 The Blackout
12:00 Architects

NME / RADIO 1 STAGE
22:30 Beady Eye
21:10 White Lies
19:55 Noah & The Whale
18:45 The Vaccines
17:40 Metronomy
16:35 Patrick Wolf
15:30 The Naked And Famous
14:30 Mona
13:35 Miles Kane
12:45 Frankie & The Heartstrings
12:00 Pulled Apart By Horses

DANCE STAGE
22:15 Unkle Sounds
21:10 SBTRKT (DJ Set)
19:50 Simian Mobile Disco
18:45 Nero (DJ Set)
17:35 Sub Focus
16:30 Devlin
15:25 Crystal Fighters
14:20 Mount Kimbie
13:15 Does It Offend You, Yeah?
12:15 D/R/U/G/S

FESTIVAL REPUBLIC STAGE
22:30 The Horrors
21:20 Digitalism
20:15 Tom Vek
19:15 White Denim
18:15 Anna Calvi
17:25 The Antlers
16:35 Foster The People
15:45 Cerebal Ballzy
15:00 Dry The River
14:15 Royal Bangs
13:30 The Computers
12:45 Islet
12:00 Mini Mansions
11:20 Cherri Bomb

BBC INTRODUCING STAGE
20:40 General Fiasco
19:55 Don Broco
19:10 Milk Maid
INTRIGUING SPACE
17:40 These Furrows
16:55 Kirk Spencer
16:10 Clock Opera
15:25 The Boy Wonders
14:40 A Genuine Freakshow
13:55 The Minutes
13:10 The Bronze Medal
12:25 Circles
11:40 Heart-Ships

ALTERNATIVE STAFGE
17:55 Henry Rollins
17:25 The Petebox
15:45 Al Pitcher
15:15 Stephen Williams
14:00 Hypnotist Hugh Lennon
12:45 Saul Williams
12:20 Dizraeli
12:00 Brigitte Aphrodite

Compere: Wayne Deakon

SATURDAY

MAIN STAGE
22:15 The Strokes
20:15 Pulp
18:45 The National
17:25 Jimmy Eat World
16.05 Madness
14.55 Two Door Cinema Club
13.50 Seasick Steve
12.55 The Pigeon Detectives
12:00 The Joy Formidable

NME / RADIO 1 STAGE
22:00 Jane’s Addiction
20:30 Crystal Castles
19:15 Bombay Bicycle Club
18:10 Glassjaw
17:05 Everything Everything
16:00 The Kills
14:55 OFWGKTA
13:50 Edward Sharpe & The Magnetic Zeros
12:50 Yuck
12:00 Funeral Party

LOCK UP STAGE
22:30 The Mighty Mighty Bosstones
21:10 The King Blues
20:00 The Bronx
18:55 Capdown
17:50 Leftover Crack
16:45 Comeback Kid
15:50 Boysetsfire
15:00 Street Dogs
14:15 Letlive.
13:30 Teenage Bottlerocket
12:45 Title Fight
12:00 Sharks

FESTIVAL REPUBLIC STAGE
22:30 The Midnight Beast
21:20 Rival Schools
20:15 And So I Watch You From Afar
19:15 Little Roy
18:15 Smith Westerns
17:25 Cloud Control
16:35 Cults
15:45 Mariachi El Bronx
15:00 Grouplove
14:15 Tribes
13:30 Big Deal
12:45 She Keeps Bees
12:05 Yellowire
11:30 The Coopers

BBC INTRODUCING STAGE
20:40 Fixers
19:55 Discopolis
19:10 Spector
18:25 Daughter
17:40 Tomahawks For Targets
16:55 Anguish Sandwich
16:10 Black Diamond Bay
15:25 The Kill Van Kulls
INTRIGUING SPACE
13:55 Rainy Boy Sleep
13:10 Castrovalva
12:25 The Simon Pollard Band
11:40 Arthus Rigby & The Baskervilles

ALTERNATIVE STAGE
17:30 Lee Nelson
17:00 Rob Rouse
16:00 Doc Brown
15:30 Paul Chowdhry
15:00 Michael Fabbri
14:00 Tom Stade
13:30 Late Night Gimp Fight
13:00 Daniel Sloss
11:00 Mark Thomas

Compere: Stephen Grant

SUNDAY

MAIN STAGE
21:30 Muse
19:50 Elbow
18:35 Interpol
17:20 Friendly Fires
16:15 Enter Shikari
15:10 The View
14:05 Frank Turner
13:00 Taking Back Sunday
12:00 We Are The Ocean

NME / RADIO 1 STAGE
22:00 2manydjs
20:20 The Streets
19:00 Death From Above 1979
17:50 Panic! At The Disco
16:45 Warpaint
15:40 Chapel Club
14:35 Cage The Elephant
13:40 Best Coast
12:45 Fucked Up
12:00 Dananananaykroyd

LOCK UP STAGE
22:30 Descendents
21:10 Flogging Molly
20:00 Special Guests
18:55 Face To Face
17:50 Hot Water Music
16:45 Bedouin Soundclash
15:50 Off!
15:00 The Black Pacific
14:15 The Menzingers
13:30 Your Demise
12:45 Spy Catcher
12:00 Fighting Fiction

FESTIVAL REPUBLIC STAGE
22:30 Peter Doherty
21:20 Viva Brother
20:15 Ed Sheeran
19:15 Young Legionnaire
18:15 Cocknbullkid
17:25 Twin Atlantic
16:35 Fight Like Apes
15:45 Benjamin Francis Leftwich
15:00 Little Comets
14:15 Dutch Uncles
13:30 Nightbox
12:45 Flats
12:05 Romance
11:30 Our Fold

BBC INTRODUCING STAGE
20:40 Rizzle Kicks
19:55 Cuba Cuba
19:10 The Winchell Riots
18:25 Sam Sure & Giacomo
17:40 Murkage
16:55 Ham Sandwich
16:10 Courage Have Courage
INTRIGUING SPACE
14:40 Rae Morris
13:55 Save Your Breath
13:10 Funeral Suits
11:40 The Mexanines
12:25 Original Rudeboys

ALTERNATIVE STAGE
18:25 Nirvana 92 Live At Reading
17:30 Rubberbandits
17:00 Tom Wrigglesworth
16:30 Marlon Davis
15:30 Tim Minchin
15:00 Jarred Christmas
14:30 Steve Hughes
14:00 Mixtape and Disco
13:30 Tom Deacon
13:00 Seann Walsh
12:30 Josh Widdicombe
11:30 Popcorn Comedy

Compere: Mike Bubbins

Leeds

FRIDAY

MAIN STAGE
21:00 Muse
19:20 Elbow
18:00 Interpol
16:50 Friendly Fires
15:45 Enter Shikari
14:45 The View
13:40 Frank Turner
12:45 Taking Back Sunday
12:00 We Are The Ocean

NME / RADIO 1 STAGE
21:30 2manydjs
19:50 The Streets
18:35 Death From Above 1979
17:30 Panic! At The Disco
16:25 Warpaint
15:25 Chapel Club
14:25 Cage The Elephant
13:35 Best Coast
12:45 Fucked Up
12:00 Dananananaykroyd

LOCK UP STAGE
22:05 Descendents
20:50 Flogging Molly
19:45 Special Guests
18:40 Face To Face
17:40 Hot Water Music
16:40 Bedouin Soundclash
15:45 Off!
15:00 The Black Pacific
14:15 The Menzingers
13:30 Your Demise
12:45 Spy Catcher
12:00 Fighting Fiction

FESTIVAL REPUBLIC STAGE
22:10 Peter Doherty
21:05 Viva Brother
20:00 Ed Sheeran
19:00 Young Legionnaire
18:10 Cocknbullkid
17:20 Twin Atlantic
16:30 Fight Like Apes
15:45 Benjamin Francis Leftwich
15:00 Little Comets
14:15 Dutch Uncles
13:30 Nightbox
12:45 Flats
12:05 Romance
11:30 Our Fold

BBC INTRODUCING STAGE
20:30 Rizzle Kicks
19:45 Cuba Cuba
18:55 The Winchell Riots
18:10 Sam Sure & Giacomo
17:20 Murkage
16:35 Ham Sandwich
15:50 Courage Have Courage
15:05 Rae Morris
14:20 Save Your Breath
13:30 Funeral Suits
12:45 The Mexanines
12:00 Original Rudeboys

ALTERNATIVE STAGE
22:45 Future Disco
19:15 Nirvana 92 Live At Reading
18:45 PJ Harvey Shorts
17:45 Rubberbandits
17:30 Gordon Southern
16:30 Lee Nelson
16:00 Rob Rouse
15:30 Tom Wrigglesworth
14:30 Andrew O’Neill
14:00 Craig Campbell
13:30 Tom Deacon
12:00 Mike Bubbins

Compere: Mark Thomas

SATURDAY

MAIN STAGE
21:30 My Chemical Romance
19:40 Thirty Seconds To Mars
18:15 The Offspring
17:05 Deftones
15:55 Rise Against
14:50 Bring Me The Horizon
13:45 New Found Glory
12:50 The Blackout
12:00 Architects

NME / RADIO 1 STAGE
22:00 Beady Eye
20:40 White Lies
19:30 Noah & The Whale
18:25 The Vaccines
17:20 Metronomy
16:15 Patrick Wolf
15:15 The Naked And Famous
14:20 Mona
13:30 Miles Kane
12:45 Frankie & The Heartstrings
12:00 Pulled Apart By Horses

DANCE STAGE
21:45 Unkle Sounds
20:40 SBTRKT (DJ Set)
19:20 Simian Mobile Disco
18:15 Nero (DJ Set)
17:05 Sub Focus
16:00 Devlin
14:55 Crystal Fighters
13:50 Mount Kimbie
12:50 Does It Offend You, Yeah?
12:00 D/R/U/G/S

FESTIVAL REPUBLIC STAGE
22:10 The Horrors
21:05 Digitalism
20:00 Tom Vek
19:00 White Denim
18:10 Anna Calvi
17:20 The Antlers
16:30 Foster The People
15:45 Cerebal Ballzy
15:00 Dry The River
14:15 Royal Bangs
13:30 The Computers
12:45 Islet
12:00 Mini Mansions
11:20 Cherri Bomb

BBC INTRODUCING STAGE
20:30 General Fiasco
19:45 Don Broco
18:55 Milk Maid
INTRIGUING SPACE
18:10 These Furrows
17:20 Kirk Spencer
16:35 Clock Opera
15:50 The Boy Wonders
15:05 A Genuine Freakshow
14:20 The Minutes
13:30 The Bronze Medal
12:45 Circles
12:00 Heart-Ships

ALTERNATIVE STAFGE
00:15 Goldierocks (DJ Set)
23:30 Johnny Flynn & The Sussex Wit
23:00 Transgressive Records (DJ Set)
22:20 Pete & The Pirates
21:50 Rockfeedback (DJ Set)
21:15 Dry The River
20:45 Transgressive Records (DJ Set)
19:00 Kaboom
18:40 Mixtape and Disco
17:45 Henry Rollins
17:15 The Petebox
16:15 Tim Minchin
15:45 Al Pitcher
15:15 Marlon Davis
14:15 Dead Cat Bounce
13:45 Seann Walsh
13:15 Josh Widdicombe
12:00 Popcorn Comedy

Compere: Danny Mcloughlin

SUNDAY

MAIN STAGE
21:30 Pulp
19:45 The Strokes
18:15 The National
17:05 Jimmy Eat World
15.45 Madness
14.40 Two Door Cinema Club
13.40 Seasick Steve
12.45 The Pigeon Detectives
12:00 The Joy Formidable

NME / RADIO 1 STAGE
21:30 Jane’s Addiction
20:00 Crystal Castles
17:45 Bombay Bicycle Club
18:55 Glassjaw
16:40 Everything Everything
15:35 The Kills
14:30 Edward Sharpe & The Magnetic Zeros
13:30 Yuck
12:30 Funeral Party

LOCK UP STAGE
22:05 The Mighty Mighty Bosstones
20:50 The King Blues
19:45 The Bronx
18:40 Capdown
17:40 Leftover Crack
16:40 Comeback Kid
15:40 Boysetsfire
15:00 Street Dogs
14:15 Letlive.
13:30 Teenage Bottlerocket
12:45 Title Fight
12:00 Sharks

FESTIVAL REPUBLIC STAGE
22:10 The Midnight Beast
21:05 Rival Schools
20:00 And So I Watch You From Afar
19:00 Little Roy
18:10 Smith Westerns
17:20 Cloud Control
16:30 Cults
15:45 Mariachi El Bronx
15:00 Grouplove
14:15 Tribes
13:30 Big Deal
12:45 She Keeps Bees
12:05 Yellowire
11:30 The Coopers

BBC INTRODUCING
20:30 Fixers
19:45 Discopolis
18:55 Spector
18:10 Daughter
17:20 Tomahawks For Targets
16:35 Anguish Sandwich
15:50 Black Diamond Bay
15:05 The Kill Van Kulls
14:20 Rainy Boy Sleep
13:30 Castrovalva
12:45 The Simon Pollard Band
12:00 Arthus Rigby & The Baskervilles

ALTERNATIVE STAGE
00:15 Two Door Cinema Club (DJ Set)
23:30 SBTRKT (DJ Set)
23:00 Becoming Real (DJ Set)
22:15 Gold Panda
21:15 Three Trapped Tigers
19:00 POM Wonderful Presents: The Greatest Movie Ever Sold
18:00 Russell Kane
17:30 Roisin Conaty
17:00 Gar Murran
16:00 Abandoman
15:30 Dave Fulton
15:00 Late Night Gimp Fight
14:00 Mark Watson
13:30 Jimmy McGhie
12:30 Saul Williams
12:00 Dizraeli
11:40 Brigitte Aphrodite

Compere: Dave Twentyman

Reading and Leeds 2011 will take place this weekend, August 26 through 28.

Both comments and pings are currently closed.
  • Anonymous

    Don’t forget to check out our preview too – http://underthegunreview.net/2011/08/22/utgs-reading-and-leeds-festival-2011-preview-25-must-see-bands/